Choď na obsah Choď na menu
 


 Založenie Slnečnej Osady 19.3.L.P.1999

 

 V piatok dňa 19-teho marca Léta Páně 1999 bola založená Slnečná Osada.Spoločenstvo ludí rôznych chutí (aj keď rum sme pili všetci),rôznych vôní (aj keď v nedelu sme od ohňa voňali rovnako),ale rovnakých názorov na modrú oblohu nad hlavou a zelenú trávu pod hlavou.Hlásiac sa k trampskému hnutiu,zostali sme tulákmi,chodcami a pozorovatelmi tohto života.

Za symbol našej Osady sme si vybrali Slnko.Ako zdroj života má mnoho tvárí,ale len jednu podstatu.Aj našou podstatou chcela byť existencia v prírode so skvelými ľuďmi,v presvedčení,že cesta je ciel a Slnko nikdy nezapadá.

Prvý pod Osadným stožiarom prehovoril Ve.Slo.Kamarát,ktorý na Štepoch existoval najdlhšie.

Po ňom Zdeno vytiahol na stožiar Osadnú vlajku a zaznela slávnostná strelba zo šlajdra-tri fazule. 

Tipe zahral Osadnú pieseň Rodná zem a následovalo velké Čapnime si.

Za sherifa sme si zvolili Tipeho.Krstným otcom Slnečnej Osady sú Rambajz a Maličký.

Osadníkmi sú:Zdeno,Ve.Slo,Tipe,Kačaturián,Katka,Zuzi,Čibčo a Joko.

Osadným talizmanom neodolatelný Fero Štepárgután.

                       

             Rodná zem.

Polož svoju hlavu,do mojích dlaní,

ukážem Ti cestu,kadiaľ ísť.

Za chvíľu sa skončí,ta prekliata púť,

konečne sa vrátiš v svoju rodnú zem.

Keď si odchádzal,tak si mladý bol,

plný sily a elánu.

Teraz šediny máš a zvráskavenú tvár,

traslavé ruky a oči bez iskry.

Len Tvoje ústa,tíško šepkajú,

že chceš vidieť svoju rodnú zem.

Tá rodná zem po rokoch láka späť,

tak sa vraciaš rád-tak sa vraciaš rád.

Polož svoju hlavu,do mojích dlaní,

ukážem Ti cestu-spiatočnú.

           (hudba a text Tipe)

 

Prvý Jarný oheň-Slnečná Osada 20.-21.3.L.P.1999

Prvý Jarný oheň zapálila kamarátka Alenka zo Strateného ranču (Bratislava).

Zišli sa kamaráti z Vrbového,Piešťan,Bratislavy a okolia.

 

Slovenský kras-Ardovo 23.-25.4.L.P.1999

...a tak sa v piatok o piatej večer vylúdali na cestu dvaja ošuntelí vandráci.Nadšenému Ve.Slovi sa všetky autá zdali krásne,každé stopovatelné a pripadal mi ako malý Mag od Kerouaca.Z Partizánskeho sme sa dostali  na oslianskú križovatku a prešlapali to do Hornej Vsi.Tam nás zobral chlapík do Žarnovice.No,byli sme ešte len v Žarnovici,ale mali sme už taký hlad,že sme kludne mohli byť v Košiciach.A tak sme si dali kapustovú polievku a netušili,že naša cesta pre dnešok končí.Ešte sme prešlapali do Revištského Podzámčia a tam upadli do hospody pod zámkom...

Ráno nás zastihlo pripravených.Do Zvolena nás zobrala rodinka,ktorej Ve.slo opravil auto.Pred Zvolenom na pumpe sme zakopali druhý šrób aby nám stop bral a vo vačkoch sme žmúlali matice pre šťastie.Dostali sme sa do Kriváňa a tam začalo chcát a chcát.Stadial nás zobrala dobrá duša a vyhodila za Lučencom.Chcát prestalo,ale myslel som,že tam zostaneme stáť dva roky.Pusto a pusto.Záchránil nás človek zo Slovenských telekomunikácií a vyhodil nás skoro až v Ardove.Bolo 17°°hod.V ardovskej krčme to hučalo topolčianskou dvanástkou a v jaskyniarskej klubovni ruskou vodkou...

Ráno nás zastihlo pripravených.Pan Jozef procitl a řekl-když jste vožralej,tak Kilimandžáro je i v Kersku-a spal dál. A to mi zase do Ardovskej jaskyne.Obliekol som sa do všakovatých zložitých vecí a šlo sa.A potom sa zostupovalo a išlo a preliezalo a podliezalo a prepchávalo a kochalo a blúdilo a hladalo a nachádzalo a krčilo a vystieralo a chytalo a púšťalo a fotilo a schovávalo a vyberalo a uznávalo za vhodné a vyliezalo späť na svetlo božie,ktoré sa v ten deň neukázalo...

Domov nás vzal Juro Kankula v aute plnom big beatu.

 

Beckov-Váh-Čachtice 30.4.-2.5.L.P.1999

Po tme zdolávame hradby Beckova.V hospode Pod orechom sice počúvame akési zvesti,že na druhý deň-to jest 1.mája-sa Beckov po dlhých rokoch otvára verejnosti,ale neprikladáme tomu žiadnu veˇku pozornosť.Ideme spať na Beckov a basta.Je stadiaľ krásny pohlad na kraj a na hviezdy.Až ráno strašný krik na Zuzi,ktorá sa vyhrievala na hradbe:-"A Ty k...t si sa sem ako dostal???"  Zuzi so svojím kludom budúcej angličanky sa obrátila na Zdena a vraví:-"Tati,on mi povedal k...t!"   A už tu bol.Malý zelený mužík s veľkou bakulou a hnal nás dole hlavnou bránou.Tak-tak sme stihli pobaliť usárny.Cestou do hospody Zdeno zložil song:-"Až k Vám příjde starý pán,budeš z hrádu vykopán,deset korun prosím,ja jsem tady kastelán." Spieva sa na melódiu piesne Malej čistič bot.

A tak sme si v dedine pred obchodom dali Janáčka,pomaly sme rozmŕzali a tešili sa,ako nám pekne začal deň.

Cesta viedla vedla Váhu,tož sme púšťali loďky a pěli songy.Cez Nové mesto nad Váhom sme kráčali k Čachticiam.

Noc na Čachtickom hrade.

Nedela-dážď-ďalšia cesta.Cez Velký Plešivec do Šípkového.Tu sme naozaj radi,že má Užo auto a že nás odvezie do Piešťan,skadiaľ je to domov čo by sa vlakom odviezol.

 

 Slezina u C.C.Bizóni 28.-30.5.L.P.1999

 

Hrušovský hrad 4.-6.6.L.P.1999

Cesta nás viedla zo Štepov cez Plešovicu do Klížskeho Hradišťa-tam rovno do hospody- a následne cez Skýcov na Hrušovský hrad.Po noci plnej strašidiel sme kráčali späť cez Javor,Kraje,Rázdiel,Vrchhoru na Štepy-tam rovno k chladničke s pivom.

 

Velká Fatra-Ostredok 11.-13.6.L.P.1999

11.6.L.P.1999-sme dvoma autami typu Škoda 100 dorazili do Blatnice.Tam sme sa zo súmrakom zakempovali na futbalovom štadióne na lavičke hostí,rozprestreli celty a vytiahli gitáru a rum.

12.6.L.P.1999-songovalo sa skoro do rána,takže sa Gaderskou dolinou šlapalo ťažšie.So Zdenom sme sa aspoň okúpali v Gaderskom potoku a bolo nám lepšie.Cez Dropkov sme sa dostali na Ostredok-1592 m.n.m.-a stadiaľ na Salaš pod Suchým.Bola vlahá noc-inü letní.

13.6.L.P.1999-cez Koniarky a Balcierovo schádzame Necpalskou dolinou späť do dolín.V Necpalskej hospode riešime problém,ako dostať autá z Blatnice do Necpál,ale nakoniec všetko končí tak,ako má.


Strunobranie Banská Štiavnica-Hodruša-a dlhá cesta domov 9.-11.7.L.P.1999

Postaviť sa na cestu v trojici som sa naposledy odvážil v Čechách v roku 1994 a dnes-9.7.L.P.1999-to vyzeralo na úplný stopársky prepadák.Šli sme ani nevediac kam.No potom sa na oblohe objavilo Božie oko a nám zastavili dve autá z Bánoviec a odviezli nás na festival do Štiavnice o ktorom sme nemali ani páru.Banská Štiavnica je super a že dnes budem počuť Žalmana a Pavla Bobka sa mi na uhereckej ceste ani nesnilo.Koncert bol skvelý.Občas zapršalo,občas sme si dali pivo,okolo chodili slnečnice...asi sen.

Na spanie sme si vybrali koniec Trojičného námestia a akúsi schátralú budovu,ktorú sme premenovali na Hotel Sen.Spalo sa výborne-v suchu,a vonku zatial chčalo a chčalo...

O tom ako rýchlo vie utekať trenčianský párok s fazuľou sa ráno presvedčil Maroš,keď mu pri balení vyskočil z usárny a rozbehol sa dole Trojičným námestím.Chytil ho až pred MsÚ Banská Štiavnica.

Zo Štiavnice sme kráčali na Hodrušu,kde sme kvôli dažďu zostali vysieť v hospode,čímž pádom sme minuli všetky peniaze a následne druhý deň boli odsúdení šlapať domov peši.

Takže 11.júl 1999 sa čiernou fixou zapísal do dejín Osady.Boli sme nútení šlapať-Hodruša-Banská Hodruša-Hodruša Hámre-Žarnovica-Žarnovická Huta-Horné Hámre-Píla-Veľké Pole-Cérová-Horná Ves kde si slušne vypítame pár koruniek na telefón a Zdeno volá Kačaturiánovi,aby pre nás prišla.

To pivo v Dvojrúrovke úplne inak chutí,keď máte v nohách 45 kilometrov.


 

Plevník-Drieňové-Záskalie-Manínska tiesňava  13.-15.8.L.P.1999


   Stupavský širák-Stratený ranč Bratislava 20.-22.8.L.P.1999

 

 

 Kačaturiánové narodeniny pod Frňákovníkom 10.9.L.P.1999

 

 

 

    2.ročník Čamprla Cup Štepy 10.-12.9.L.P.1999

Vyhrala Slnečná Osada (Tipe,Ve.Slo,Zdeno,Maroš a Joko),pred Werbom (Vrbové),C.C.Bizóni a Strateným rančom.Zúčastnilo sa sedem družstiev.

 

Remäta-Bralský tunel-cap-Kremnica 24.-25.9.L.P.1999

Vystupujeme na peróne,tma cez oči,iba taká chabučká edisónka preblikuje tmou a dáva tušiť perón.Za chrbtom tunel,pred sebou tunel,uprostred viadukt-Remäta.

Obrázok

Objavujema chatu Poniklec,ktorá v tej dobe bola príjemným zariadením hostinským.V hoteli Remäta nám osamotený čašník vnukne myšlienku prešlapať Bralský tunel,čo aj na druhý deň uskutočníme.

Bralský tunel (www.rail.sk/skhist/tunely145/05.htm) je dlhý 3011,6 metra a mi sme ho viac-menej potme prešli za necelé tri hodiny.Za ten čas nám prešli dva vlaky a mali sme pár psychedelických príhod.Keď sme uvideli svetlo,boli sme na pár sekúnd najšťastnejšie osoby pod slnkom.

Obrázok

V Sklenom sa Ve.Slovi splnil sen a cítil capa.

Cez krásny smrekový les do Turčeka,na skok do Kremnice a potom do rodných lesov.


 

 

 Stratený ranč-Bratislava 1.-3.10.L.P.1999

Na pozvanie kamarátov zo Strateného ranča (Rumci,Tomáš,Kapík,Jano,Mišo,Kučo...) sme sa zúčastnili otvorenia ich chalupy v Malých Karpatoch.

Obrázok

Naše obzory sa rozšírili o hru dekomlat.V hustom poraste sme si bohužial nemohli zahrať čamprlu.Za to sa hralo na všetky hudobné nástroje i nenástroje celé tri dni,takže sme ledva stihli rýchlik domov.

Obrázok

V Leopoldove bol Ve.Slom učinený pokus o rozšírenie nášho vozového parku o jeden bycikel.Pokus bol neúspešný a skončilo sa to posledným varovaním.

 

 

 

Posledná Pagoda 26.-28.11.L.P.1999

 

 

Remäta-Harmanec-Kráľova studňa 3.-5.12.L.P.1999 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

paarraaada

(Miro, 7. 2. 2011 21:23)

Joko,neviem neviem,nemôžeme vrátiť čas?