Choď na obsah Choď na menu
 


Z webov

VLAKY.NET

Pár skvelých článkov zo železnice:

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/3790-Z-archivov-Ciernej-kroniky-Moravsky-Pisek-17-6-1954/

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/3698-Veselo-i-vazne-o-tom-ako-stanica-Vydrnik-k-menu-prisla/

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/002917-zeleznicne-nehody-na-Slovensku-28111974-Banovce-n-Bebravou/ 

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/002749-Lepenkove-cestovne-listky/

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/002755-Lepenkove-cestovne-listky-II-ake-boli/

 

 

Zo SEVERKY

Vyhlásenie výsledkov Trapsavec a Trasa 2012

 www.severka.nfo.sk/modules.php

 

Usárnový vander T.O.Samota

www.severka.nfo.sk/modules.php

 

VLAKY.NET

Skvelé počtení.

Železničné nehody-keď para svetu vládla. (Bc. Jozef Gulík)

Časté dopĺňanie vody a paliva bolo za oných čias len jedným zo špecifík parnej trakcie, ktorej sme sa naposledy zľahka dotkli. Nie je tajomstvom, že práca na parnom rušni bola jednak fyzicky náročná a zároveň vyžadovala riadnu dávku zručnosti a umu. Pre chlapov, stojacich za každého počasia „medzi kotlom a tendrom“ však znamenala veľa a podobne veľa jej mnohí aj obetovali.

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4381-Zeleznicne-nehody-Ked-para-svetom-vladla/ 

 

Železničné nehody-bod zlomu,zlom bodu. (Bc.Jozef Gulík)

 Naše minulé rozprávanie sa nieslo v znamení bratislavských Čmeliakov. Ešte ich však celkom neopustíme, aby sme mohli nadviazať na problematiku závad technického rázu. Nezáleží príliš, či pôjde o bod zlomu alebo zlom bodu, ale aké následky si vada materiálu pripíše na svoje 'čierne' konto.

www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4342-Zeleznicne-nehody-Bod-zlomu-zlom-bodu/

 

LETOKRUHY

...aneb poselství Wabiho Ryvoly.

w.png

 

 

SMUTÉNKA

19.2.2012 zomrel Kapitán Kid-tramp,pesničkár,spisovatel...

"Všechno špatný jednou skončí,pán Bůh to tak nenechá,

pochopí,že tenhle svět se mu zrovna nepoved.

Od tý doby bude z hlíny lepit samý anděly,

jipijou,jipijou,a taky zruší pondělí."                Kapitán Kid No to se ví

cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Velinsk%C3%BD

 

SMUTÉNKA

3.1.2012 zomrel spisovatel Josef Škvorecký.Autor kníh Legenda Emoke,Zbabělci,Ze života lepší společnosti,Tankový prapor,Přiběh inženýra lidských duší...

Tak se stává příběh,legenda,a nikdo ji nevypráví.A přece někde žije člověk,odpoledne jsou horká a marná,a člověk stárne,je opuštěn,umírá.Zbývá jen deska,jméno.Možná ani deska,ani jméno.Ten příběh,tu legendu nosí ještě několik let někdo jiný v hlavě,a pak také umírá.A ostatní lidé nevědí nic,jako nikdy,nikdy,nikdy nevědeli nic.Jméno zaniká.I příběh,legenda.A po člověku  není už ani jméno,ani vzpomínka,ani prázdno.   Nic.                      Ale snad někde přece zůstává alespoň otisk,alespoň stopa slzy,     té krásy,          té líbeznosti,                toho člověka,    toho snu,                   té legendy,                           Emoke.              Nevím,      nevím,      nevím.                                                                         z knihy Legenda Emoke (Praha,jaro 1958)

cs.wikipedia.org/wiki/Josef_%C5%A0kvoreck%C3%BD

 

Z RODOCAPSY

 

Pár príjemných počítaní z Rodocapsy

Poviedka -"Hádanka pro šerifa Dršku."

 www.rodocapsa.cz/trapsaveckydenicek/aktual/1210/1210.htm

 O expedícii-"Přežití 1979."

www.rodocapsa.cz/trapsaveckydenicek/aktual/0809_1/0809_1.htm

 

 

Z HIKINGU

Pár naozaj dobrých článkov od Michala Diviaka

 Delikatesy

Jedlo je fenomén. Kult. Náboženstvo. Biznis. Zo všetkých strán sa na nás valí lavína teórií o tom, čo máme jesť, ako si to máme uvariť a kde si to máme kúpiť. Mäsožrúti, vegetariáni, biopotravinári, vegáni - každý so svojimi nevyvrátiteľnými pravdami. Toto nesmieš jesť a toto zase musíš. Oddelená strava, surová strava, domáca strava, varenie na pare. Z telky nás ohuruje varenie, otvoríš noviny a tam varenie. Starý kamoš je schopný ťa v krčme uspať monológom o tom, čo žerie on, jeho žena a jeho tri deti – každý osobitne. Pravidelná stolica. Diuréza. Cholesterol, vláknina, cukry, tuky, bielkoviny. Svätí Antioxidanti. Kofeín, nikotín, alkohol, tetrahydrokanabinol. Jedno vajce denne...

hiking.sk/hk/ar/1886/delikatesy.html

 

O kamarátoch v horách 

Určite si každý z nás rád občas vyrazí úplne sám. Nikomu sa nemusíme prispôsobovať a nikto sa nemusí prispôsobovať nám. Neriešime cudzie problémy, iba tie svoje. A naopak. Je to fajn, ale po dvoch, troch dňoch samoty sa potešíme aj úplne cudziemu človeku. Predsa len, do hôr sa chodí aj kvôli srande a tej si osamelý pútnik veľa neužije. Nech mi doluspomínaní kamoši odpustia, ale musel som.

hiking.sk/hk/ar/1288/o_kamaratoch_v_horach.html

 

 O niektorých bivakoch 

Bivaky sú korením tuláckeho života. Baví nás spávať pod hviezdami, hlboko v lesoch, vysoko v horách, v zime, v snehu, na skalných policiach uprostred severných stien. Mnohí kvôli bivakovaniu chodia do hôr. Všetci z našej komunity majú svoje bivakovacie zážitky. Nádherné, tiché noci na skvelých flekoch, v absolútnej fyzickej samote, alebo aj v príjemnej spoločnosti. Ale aj otrasné zážitky, pri ktorých išlo život alebo aspoň o prsty na nohách či rukách a ktoré mali dohru v lepšom prípade na chirurgii. Absolvovali sme stovky, možno tisíce nocí v prírode, ale aj na podivných miestach, či v mestách a za rôznych čudných okolností. Mnohí máme svoje kolekcie bizarných bivakov. Tu sú niektoré z tej mojej.

hiking.sk/hk/ar/1546/o_niektorych_bivakoch.html

 

KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

V KRONIKE TRAMPSKÝCH OSÁD BOLO KU DŇU 31.mája 2011 PODROBNE SPRACOVANÁ HISTÓRIA 356 TRAMPSKÝCH OSÁD A KLUBOV HISTÓRIA ĎALŠÍCH 706 OSÁD BOLO ROZPRACOVANÝCH... V KRONIKE TRAMPSKÝCH OSÁD JE KU DŇU 30.januára 2012 PODROBNE SPRACOVANÁ HISTÓRIA 413 TRAMPSKÝCH OSÁD A KLUBOV, HISTÓRIA ĎALŠÍCH 740 OSÁD JE VIAC MENEJ SPRACOVÁVANÁ A PO DOHOVORE S TRAMPSKÝMI OSADAMI A POTVRDENÍ SVOJEJ HISTÓRIE BUDÚ OFICIÁLNE ZARADENÉ DO KRONIKY. Históriu niekoľko málo náhodne vybraných trampských osád z tejto KRONIKY... si môžete pozriet na TRAMP NETe stránka OSADY. Trampské osady, ktoré neposkytli podklady k s pracovaniu histórie, pochopitelne nemôžu byť zaradené do KRONIKY, takých však zo Slovenska je už iba pomenej.... Pekelník

Zo Severky

KEĎ SA DARÍ, ALEBO AJ NIE (1)

... alebo ako napísal klasik: „Jdu na sever ... a na jih“ (J. Cimrman: Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5.dubna 1909)

www.severka.nfo.sk/modules.php

 

KEĎ SA DARÍ, ALEBO AJ NIE (2)  

 Oslo. Vymotáme sa z prístavu a v prvom hoteli sa pokúšame vymeniť EUR-ká za nórske koruny. Príjemný chalanisko z recepcie nás pošle na infostredisko u nádražia, zatvárajú o pol hodin...

www.severka.nfo.sk/modules.php

 

KEĎ SA DARÍ, ALEBO AJ NIE (3)

Vyrážame ďalej naším smerom, ktorý sa ale ukáže ako nenáš. Barty zanovito tápe kdesi juhovýchodne, ja náš ciel zamerám buzolou a idem juhozápadne. Teda sa rozchádzame.

www.severka.nfo.sk/modules.php

 

KEĎ SA DARÍ, ALEBO AJ NIE (4) 

V 28-ej minúte je červené esúvéčko Mitsubishi úplne to najperfektnejšie autíčko v Nórsku, aj s jeho šoférom. Možno ho po ceste trošku sklameme, konverzácia s nami nie je bohviečo. Nie že by sme neboli zhovorčiví, len naša jazyková výbava je, ako je známe, neslávna a pozvolna sa trialóg radšej.

www.severka.nfo.sk/modules.php

Trasa 2012

Černobílé a barevné fotky – Hoří jasně oheň křišťálový… Do této kategorie můžete přihlásit jakoukoli fotku, ze které budete „cítit“ vůni hořícího dřeva či slyšet praskajících jiskry… Objektivy jsou otevřeny všem nápadům! Fantazii se meze nekladou! Černobílé a barevné fotky – kategorie Volné téma Do této kategorie posílejte ty fotky, které zachycují různé přírodní krásy a nesplňují téma kategorie předešlé. Ostatní trampská grafika (zvadla, PF, vtipy, diplomy, dopisní papíry, pohlednice, camrátka) Tato kategorie je určena všem těm, kteří vyrábějí zvadla, camrátka, nebo kreslí vtipy, malují, vyrábějí pohlednice... • Každý může poslat maximálně pět příspěvků do jedné kategorie. • Fotky pojmenujte a uveďte, prosím, do které kategorie je posíláte. • Papírové fotky posílejte ve formátu 20 × 30 cm nebo 13 × 18 cm; ostatní dílka max. ve formátu A4. • Příspěvky můžete posílat e-mailem nebo klasickou poštou – adresy najdete v levé části stránek. Chcete-li přijet na slavnostní vyhlášení výsledků, které proběhne poslední víkend v květnu 2012, přiložte vaši e-mailovou adresu, případně ofrankovanou obálku se zpětnou adresou. • Počet a kvalita dílek jsou směrodatné při volbě vítězů – první tři místa nemusí být vždy určena. • Příspěvky se nevrací z důvodu archivace a případných pozdějších výstav. • Uzávěrka soutěže je 29. února 2012.

trasa.webnode.cz/trasa/ 

 

Trapsavec 2012

Propozice platné pro 38. ročník TRAPSAVCE Soutěž je tematicky zaměřená na práce zasvěcené přírodě a trampování. Soutěží se v těchto kategoriích: – KATEGORIE OLDPSAVCŮ – PRÓZA a POEZIE – v těchto kategoriích soutěží ti, kteří získali v soutěži tři a více cen – PRÓZA a POEZIE – v těchto kategoriích soutěží všichni, kteří ještě nemají tři a více cen z Trapsavce; nejlépe ohodnocená práce autora/autorky do 23 let může získat čestné uznání Malý Trapsavec Nejlépe ohodnocená práce bez rozdílu kategorie získává hlavní cenu – ZLATÉHO TRAPSAVCE! Každý účastník může do soutěže zaslat maximálně tři povídky (s rozsahem do čtyř stran textu) a maximálně tři básně. Své práce posílejte elektronickou poštou na kontaktní e-mail – touto cestou vám bude doručeno zvadlo na slavnostní oheň s vyhlášením výsledků. Do e-mailu prosím uvádějte své občanské jméno s přezdívkou a kategorii, případně i adresu a věk. Stále máte možnost posílat své práce i běžnou poštou na uvedenou kontaktní adresu (stačí v jedné nepodepsané kopii). Na přiložený lístek prosím uveďte své občanské jméno s přezdívkou a kategorii, případně i adresu a věk. Pokud chcete poslat zvadlo na slavnostní oheň s vyhlášením výsledků, přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou. Zasláním své práce do soutěže dávají autoři pořadatelům právo ke zveřejňování těchto příspěvků na internetu i v tisku, a také je používat k propagaci soutěže. Organizátoři soutěže budou i nadále oslovovat autory a autorky účastnící se soutěže a vydávat jim sbírky. Uzávěrka 38. ročníku soutěže Trapsavec je 29. února 2012.

 www.trapsavec.cz/

Zo Severky

Ahoj všetci ! V poslednom čísle Severky som narazil na článok  Fest Dobrá Muzička, kde sa píše, citujem "......a čo festivaly na Slovensku? Nie sú? Povedzme si úprimne, priamo a na rovinu - nie sú. Určite nie také, ktoré by plnokrvne hájili trampské odtiene zelenej farby." ...

www.severka.nfo.sk/modules.php

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.